Electronic Racks
Providing you the best range of 2u dvr rack, 6u 19 inch 450 mm wall mount rack, 9 u network rack, dvr rack, 3u, 19 inch, wall mount, dvr rack, 4u, 19 inch, wall mount and 4u dvr rack with effective & timely delivery.
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Rack Size | 2U |
| Rack Width | 19 inch |
| Mount Type | Wall Mount |
| Material | Mild Steel |
| Rack Depth | 350 mm |
| Color | Grey |
| Door Type | Glass Door |
| Lock Type | Key Lock |
| Finish | Powder Coated |
rack compatible with server and networking equipmentHeavy-duty wallmount structure for high load capacityHigh-quality steel construction for durabilityVentilated design for efficient airflow and coolingLockable doors for enhanced securityEasy cable management and equipment accessIdeal for data centers, IT rooms, and enterprise networks
6U 19 inch 450 mm Wall Mount Rack
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Rack Size | 6U |
| Rack Width | 19 inch |
| Rack Depth | 450 mm |
| Material | CRCA Steel |
| Door Type | Glass Door |
| No. of Fans | 1 Fan |
| Color | Light Grey |
| Lock Type | Key Lock |
| Cable Entry | Top and Bottom |
| Mount Type | Wall Mount |
rack compatible with server and networking equipmentHeavy-duty wallmount structure for high load capacityHigh-quality steel construction for durabilityVentilated design for efficient airflow and coolingLockable doors for enhanced securityEasy cable management and equipment accessIdeal for data centers, IT rooms, and enterprise networks
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Wallmount Rack |
| Rack Size | 9U |
| Rack Width | 19 inch |
| Mount Type | Wall Mount |
| Rack Depth | 450 mm |
| Ventilation | 2 Fans |
| Door Type | Glass Door |
| Color | Black |
| Lock Type | Key Lock |
| Finish | Powder Coated |
We are engaged in offering Wall mount Network Rack to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
- Production Capacity: 100nos
- Delivery Time: 5
- Packaging Details: CARDBOX
DVR Rack, 3U, 19 inch, Wall Mount
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Rack Size | 3U |
| Rack Width | 19 inch |
| Mount Type | Wall Mount |
| Material | CRCA Steel |
| Rack Depth | 400 mm |
| Ventilation | Passive Vents |
| Color | Grey |
| Door Type | Glass Door |
| Lock Type | Key Lock |
| Finish | Powder Coated |
rack compatible with server and networking equipmentHeavy-duty wallmount structure for high load capacityHigh-quality steel construction for durabilityVentilated design for efficient airflow and coolingLockable doors for enhanced securityEasy cable management and equipment accessIdeal for data centers, IT rooms, and enterprise networks
DVR Rack, 4U, 19 inch, Wall Mount
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Rack Size | 4U |
| Rack Width | 19 inch |
| Mount Type | Wall Mount |
| Material | CRCA Steel |
| Rack Depth | 450 mm |
| Ventilation | 1 Fan |
| Color | Black |
| Door Type | Perforated Door |
| Lock Type | Cam Lock |
| Finish | Powder Coated |
rack compatible with server and networking equipmentHeavy-duty wallmount structure for high load capacityHigh-quality steel construction for durabilityVentilated design for efficient airflow and coolingLockable doors for enhanced securityEasy cable management and equipment accessIdeal for data centers, IT rooms, and enterprise networks
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Wall mount Rack |
| Rack Size | 4U |
| Rack Width | 19 inch |
| Mount Type | Wall Mount |
| Material | CRCA Steel |
| Rack Depth | 300 mm |
| Ventilation | 1 Fan |
| Color | Grey |
| Door Type | Perforated Door |
| Lock Type | Key Lock |
| Finish | Powder Coated |
rack compatible with server and networking equipmentHeavy-duty wallmount structure for high load capacityHigh-quality steel construction for durabilityVentilated design for efficient airflow and coolingLockable doors for enhanced securityEasy cable management and equipment accessIdeal for data centers, IT rooms, and enterprise networks
Additional Information:
- Production Capacity: 200
- Delivery Time: 4
- Packaging Details: cardbox
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Rack Size | 6U |
| Rack Width | 19 inch |
| Rack Depth | 550 mm |
| Material | CRCA Steel |
| Door Type | Glass Door |
| No. of Fans | 2 Fans |
| Color | Grey |
| Lock Type | Key Lock |
| Cable Entry | Top and Bottom |
| Mount Type | Wall Mount |
rack compatible with server and networking equipmentHeavy-duty wallmount structure for high load capacityHigh-quality steel construction for durabilityVentilated design for efficient airflow and coolingLockable doors for enhanced securityEasy cable management and equipment accessIdeal for data centers, IT rooms, and enterprise networks
Standard Server Rack, 38U, 600mm x 1000mm
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Rack Size | 38U |
| Rack Width | 600 mm |
| Rack Depth | 1000 mm |
| Door Type | Glass Front |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Cooling Type | Natural Air |
| Rack Color | Black |
| Security | Key Lock |
| Containment | No Containment |
Network Server Rack
Product Price :Get Latest Price rack compatible with server and networking equipmentHeavy-duty Floor-standing structure for high load capacityHigh-quality steel construction for durabilityVentilated design for efficient airflow and coolingLockable doors for enhanced securityEasy cable management and equipment accessIdeal for data centers, IT rooms, and enterprise networks
Product Price :Get Latest Price rack compatible with server and networking equipmentHeavy-duty floor-standing structure for high load capacityHigh-quality steel construction for durabilityVentilated design for efficient airflow and coolingLockable doors for enhanced securityEasy cable management and equipment accessIdeal for data centers, IT rooms, and enterprise networks
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Rack Size | 45U |
| Rack Width | 600 mm |
| Rack Depth | 1200 mm |
| Door Type | Perforated Front |
| Load Capacity | 800 kg |
| Cooling Type | Top Fan Panel |
| Rack Color | Grey |
| Security | Key Lock |
| Accessories | Fixed Shelf, Kvm Tray, Cable Manager |
| Containment | No Containment |
rack compatible with server and networking equipmentHeavy-duty floor-standing structure for high load capacityHigh-quality steel construction for durabilityVentilated design for efficient airflow and coolingLockable doors for enhanced securityEasy cable management and equipment accessIdeal for data centers, IT rooms, and enterprise networks
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Rack |
| Rack Size | 1800 mm |
| Rack Width | 600 mm |
| Rack Depth | 600 mm |
| Mounting | Floor Standing |
| Material | CRCA Steel |
| Rack Color | Light Grey |
rack compatible with server and networking equipmentHeavy-duty floor-standing structure for high load capacityHigh-quality steel construction for durabilityVentilated design for efficient airflow and coolingLockable doors for enhanced securityEasy cable management and equipment accessIdeal for data centers, IT rooms, and enterprise networks
Additional Information:
- Production Capacity: 150kg
- Delivery Time: 1week
- Packaging Details: cardboard box
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Rack Size | 1800 mm |
| Rack Width | 750 mm |
| Rack Depth | 800 mm |
| Standard | 19 Inch Mount |
| Mounting | Floor Standing |
| Material | CRCA Steel |
| Protection Level | IP20 |
| Rack Color | Black |
| Cable Entry | Top And Bottom |
| Accessories | Sliding Shelf, Fixed Shelf, Power Strip, Cable Manager |
rack compatible with server and networking equipmentHeavy-duty floor-standing structure for high load capacityHigh-quality steel construction for durabilityVentilated design for efficient airflow and coolingLockable doors for enhanced securityEasy cable management and equipment accessIdeal for data centers, IT rooms, and enterprise networks
Wall Mount Server Cabinet
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Network Rack |
| Rack Size | 32U |
| Rack Width | 600 mm |
| Rack Depth | 800 mm |
| Mounting | Floor Standing |
| Material | CRCA Steel |
| Door Type | Single Door |
| Rack Color | Light Grey |
| Cooling Type | Fan Cooling |
| Protection Level | IP20 |
| Accessories | Power Strip, Sliding Shelf, Cable Manager, Castor Wheels, Fixed Shelf |
rack compatible with server and networking equipmentHeavy-duty wallmount structure for high load capacityHigh-quality steel construction for durabilityVentilated design for efficient airflow and coolingLockable doors for enhanced securityEasy cable management and equipment accessIdeal for data centers, IT rooms, and enterprise networks
Additional Information:
- Production Capacity: 200kg
- Delivery Time: 5days
- Packaging Details: cardboard
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Rack Size | 42U |
| Rack Width | 800 mm |
| Rack Depth | 1000 mm |
| Mounting | Floor Standing |
| Material | CRCA Steel |
| Door Type | Front Glass Rear Steel |
| Rack Color | Black |
| Cooling Type | Top Fan Panel |
| Protection Level | IP20 |
| Accessories | Sliding Shelf, Cable Manager, Power Strip, Fixed Shelf, Levelling Feet, Castor Wheels |
rack compatible with server and networking equipmentHeavy-duty floor-standing structure for high load capacityHigh-quality steel construction for durabilityVentilated design for efficient airflow and coolingLockable doors for enhanced securityEasy cable management and equipment accessIdeal for data centers, IT rooms, and enterprise networks
Product Price :Get Latest Price rack compatible with server and networking equipmentHeavy-duty floor-standing structure for high load capacityHigh-quality steel construction for durabilityVentilated design for efficient airflow and coolingLockable doors for enhanced securityEasy cable management and equipment accessIdeal for data centers, IT rooms, and enterprise networks