Network Rack
Manufacturer of a wide range of products which include 27u network rack, 24u floor standing network rack, 27u floor standing network rack, 27u ms floor standing network rack, 32u floor standing network rack and 42u floor standing network rack.
Approx. Price: Rs 8,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Size | 27U |
| Material | Mild Steel |
| Product Type | Heavy Duty |
| Usage/Application | Telecom |
| Model Name/Number | SNS-27RU 27-600-600 |
| Brand | Sunshine Networking |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Width | 600mm |
| Depth | 600mm |
| Installation Type | Floor Standing |
We are engaged in offering27U Network Rack to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
24U Floor Standing Network Rack
Approx. Price: Rs 7,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 4 Piece |
| Rack Width | 800 mm |
| Rack Depth | 800 mm |
| Material | Mild Steel |
| Product Type | Heavy Duty |
| Mounting | Floor Standing |
| Door Type | Perforated Front |
| Size | 24 u |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Brand | Sunshine Networking |
| Width | 600mm |
| Depth | 600mm |
| Installation Type | Floor Standing |
We are engaged in offering 24U Floor Standing Network Rack to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
- Production Capacity: 75
- Delivery Time: 5
- Packaging Details: cardbox
27U Floor Standing Network Rack
Approx. Price: Rs 11,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Size | 27 u |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Sunshine Networking |
| Product Type | Heavy Duty |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Width | 600mm |
| Depth | 1000mm |
| Installation Type | Floor Standing |
We are engaged in offering 27U Floor Standing Network Rack to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
27U MS Floor Standing Network Rack
Approx. Price: Rs 8,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Size | 27 u |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Sunshine Networking |
| Product Type | Heavy Duty |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Width | 600mm |
| Depth | 600mm |
| Installation Type | Floor Standing |
We are engaged in offering 27U MS Floor Standing Network Rack to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
32U Floor Standing Network Rack
Approx. Price: Rs 9,400 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Product Type | Heavy Duty |
| Brand | Sunshine Networking |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Width | 600mm |
| Depth | 600mm |
| Installation Type | Floor Standing |
We are engaged in offering 32U Floor Standing Network Rack to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
42U Floor Standing Network Rack
Approx. Price: Rs 14,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Rack Height | 42U |
| Material | Mild Steel |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Brand | Sunshine Networking |
| Width | 600mm |
| Depth | 600mm |
| Installation Type | Floor Standing |
We are engaged in offering 42U Floor Standing Network Rack to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
- Item Code: SNS-RE-42600
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: immidiate delivery
- Packaging Details: box packing
42U Double Door Perforated Network Rack
Approx. Price: Rs 21,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Size | 42 u |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Sunshine Networking |
| Product Type | Heavy Duty |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Width | 800mm |
| Depth | 1000mm |
| Installation Type | Floor Standing |
We are engaged in offering 42U Double Door Perforated Network Rack to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
36U Floor Standing Network Rack
Approx. Price: Rs 13,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Brand | Sunshine Networking |
| Material | Mild Steel |
| Color | White |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Installation Type | Floor Standing |
| Width | 600mm |
| Depth | 1000mm |
We are engaged in offering 36U Floor Standing Network Rack to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Rack Size | 27U |
| Rack Width | 600 mm |
| Rack Depth | 600 mm |
| Mounting | Floor Standing |
| Material | CRCA Steel |
| Rack Color | Black |
| Cooling Type | Top Fan Panel |
| Accessories | Power Strip, Fan Tray, Cable Manager, Castor Wheels, Fixed Shelf, Patch Panel |
| Side Panels | With Side Panel |
rack 27u compatible with server and networking equipmentHeavy-duty floor-standing structure for high load capacityHigh-quality steel construction for durabilityVentilated design for efficient airflow and coolingLockable doors for enhanced securityEasy cable management and equipment accessIdeal for data centers, IT rooms, and enterprise networks
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Rack Size | 42U |
| Rack Width | 600 mm |
| Rack Depth | 900 mm |
| Mounting | Floor Standing |
| Door Type | Perforated Front |
| Material | CRCA Steel |
| Rack Color | Light Grey |
| Cooling Type | Top Fan Panel |
| Accessories | Patch Panel, Power Strip, Castor Wheels, Fan Tray, Fixed Shelf, Cable Manager |
| Side Panels | With Side Panel |
rack 42u compatible with server and networking equipmentHeavy-duty floor-standing structure for high load capacityHigh-quality steel construction for durabilityVentilated design for efficient airflow and coolingLockable doors for enhanced securityEasy cable management and equipment accessIdeal for data centers, IT rooms, and enterprise networks
Networking, Rack Mount, IP40
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 4 Outdoor Rack |
| Rack Size | 32U |
| Application | Networking |
| Rack Width | 800 mm |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Rack Depth | 800 mm |
| Ingress Protection | IP55 |
| Body Thickness | 1.2 mm |
| Door Type | Single Door |
| Material | CRCA Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Rack Color | Grey |
| Color | RAL 7035 |
| Cooling Type | Rear Fan |
| Features | Weatherproof, Ventilated |
| Accessories | Power Strip, Cable Manager, Fan Tray, Fixed Shelf |
| Door Lock Type | Key Lock |
| Side Panels | With Side Panel |
Floor Mount Outdoor Rack
Additional Information:
- Production Capacity: 25
- Delivery Time: 5
- Packaging Details: cardbox
Approx. Price: Rs 10,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Rack Height | 45U |
| Depth | 800mm |
| Material | Mild Steel |
| Maximum Mounting Depth | 950mm |
| Redundancy | 2N Redundancy |
| Color | Black |
| Brand | SNS |
We are engaged in offering Data Center Racks to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.