Server Rack
Pioneers in the industry, we offer 22u ms floor standing server rack, 17u server rack, 18u floor standing server rack, 6u wall mounted server rack, 18u ms floor standing server rack and 9u wall mounted server rack from India.
22U MS Floor Standing Server Rack
Approx. Price: Rs 10,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Width | 600mm |
| Depth | 700mm |
| Installation Type | Floor Standing |
| Brand | Sunshine Networking |
We are engaged in offering 22U MS Floor Standing Server Rack to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Approx. Price: Rs 8,400 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Rack Size | 18U |
| Material | Mild Steel |
| Rack Width | 600 mm |
| Rack Depth | 600 mm |
| Mounting | Floor Standing |
| Door Type | Glass Front |
| Load Capacity | 300 kg |
| Rack Color | Grey |
| Cooling Type | Top Fan Panel |
| Accessories | Fixed Shelf, Cable Manager, PDU, Sliding Shelf, Castor Wheels |
| Side Panels | With Side Panel |
| Brand | Sunshine Networking |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Width | 800mm |
| Depth | 1000mm |
| Installation Type | Floor Standing |
We are engaged in offering 17U Server Rack to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
18U Floor Standing Server Rack
Approx. Price: Rs 7,400 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Brand | Sunshine Networking |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Width | 600mm |
| Depth | 1000mm |
| Installation Type | Floor Standing |
We are engaged in offering 18U Floor Standing Server Rack to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
6U Wall Mounted Server Rack
Approx. Price: Rs 1,300 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Width | 550mm |
| Depth | 400mm |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Brand | Sunshine Networking |
We are engaged in offering 6U Wall Mounted Server Rack to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
18U MS Floor Standing Server Rack
Approx. Price: Rs 7,400 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Rack Size | 18U |
| Rack Width | 600 mm |
| Rack Depth | 600 mm |
| Mounting | Floor Standing |
| Door Type | Glass Front |
| Load Capacity | 300 kg |
| Material | Mild Steel |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Rack Color | Grey |
| Cooling Type | Top Fan Panel |
| Accessories | Sliding Shelf, Cable Manager, Castor Wheels, PDU, Fixed Shelf |
| Side Panels | With Side Panel |
| Width | 600mm |
| Depth | 1000mm |
| Installation Type | Floor Standing |
| Brand | Sunshine Networking |
We are engaged in offering 18U MS Floor Standing Server Rack to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
- Production Capacity: 75
- Delivery Time: 3
- Packaging Details: cardbox
9U Wall Mounted Server Rack
Approx. Price: Rs 1,700 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | used as an IT sector |
| Size | 550mmx400x460mm |
| Brand | Sunshine Networking |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Width | 550mm |
| Depth | 400mm |
| Installation Type | Wall Mounted |
We are engaged in offering 9U Wall Mounted Server Rack to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
15U Floor Standing Server Rack
Approx. Price: Rs 4,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Brand | Sunshine Networking |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Width | 600mm |
| Depth | 700mm |
| Installation Type | Floor Standing |
We are engaged in offering 15U Floor Standing Server Rack to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
6U MS Wall Mounted Server Rack
Approx. Price: Rs 1,600 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Brand | Sunshine Networking |
| Material | Mild Steel |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Width | 550mm |
| Depth | 600mm |
| Installation Type | Wall Mounted |
We are engaged in offering 6U MS Wall Mounted Server Rack to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
42U Floor Standing Server Rack
Approx. Price: Rs 21,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Brand | Sunshine Networking |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Width | 600mm |
| Depth | 400mm |
| Installation Type | Floor Standing |
We are engaged in offering 42U Floor Standing Server Rack to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 3 network rack |
| Rack Size | 18U |
| Rack Width | 600 mm |
| Rack Depth | 600 mm |
| Mounting | Floor Standing |
| Door Type | Glass Front |
| Load Capacity | 300 kg |
| Rack Color | Light Grey |
| Cooling Type | Top Fan Panel |
| Accessories | Kvm Tray, PDU, Castor Wheels, Cable Manager, Fixed Shelf, Sliding Shelf |
| Side Panels | Lockable Side Panel |
rack 21u compatible with server and networking equipmentHeavy-duty floor-standing structure for high load capacityHigh-quality steel construction for durabilityVentilated design for efficient airflow and coolingLockable doors for enhanced securityEasy cable management and equipment accessIdeal for data centers, IT rooms, and enterprise networks
Additional Information:
- Production Capacity: 300kg
- Delivery Time: 4days
- Packaging Details: cardboard
Wall Mount Network Rack, 9U, 600mm Width, 500mm Depth, Glass Door
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Rack Size | 9U |
| Rack Width | 600 mm |
| Rack Depth | 500 mm |
| Mounting | Wall Mount |
| Door Type | Glass Front |
| Load Capacity | 300 kg |
| Rack Color | Light Grey |
| Cooling Type | Top Fan Panel |
| Accessories | Fixed Shelf |
| Side Panels | With Side Panel |
rack compatible with server and networking equipmentHeavy-duty wallmount structure for high load capacityHigh-quality steel construction for durabilityVentilated design for efficient airflow and coolingLockable doors for enhanced securityEasy cable management and equipment accessIdeal for data centers, IT rooms, and enterprise networks
Floor Standing Server Rack, 42U, 800mm Width, 1200mm Depth, Perforated Doors, 1200kg Load Capacity
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Rack Size | 42U |
| Rack Width | 800 mm |
| Rack Depth | 1200 mm |
| Mounting | Floor Standing |
| Door Type | Perforated Front Rear |
| Load Capacity | 1200 kg |
| Rack Color | Black |
| Cooling Type | Top Fan Panel |
| Accessories | Castor Wheels, Levelling Feet, Cable Manager |
| Side Panels | Lockable Side Panel |
rack 42u compatible with server and networking equipmentHeavy-duty floor-standing structure for high load capacityHigh-quality steel construction for durabilityVentilated design for efficient airflow and coolingLockable doors for enhanced securityEasy cable management and equipment accessIdeal for data centers, IT rooms, and enterprise networks
Floor Standing Server Rack, 42U, 600mm Width, 1200mm Depth, Perforated Doors, 1000kg Load Capacity
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Rack Size | 42U |
| Rack Width | 600 mm |
| Rack Depth | 1200 mm |
| Mounting | Floor Standing |
| Door Type | Perforated Front Rear |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Rack Color | Black |
| Cooling Type | Top Fan Panel |
| Accessories | Castor Wheels, Levelling Feet, PDU |
| Side Panels | Lockable Side Panel |
rack 42u compatible with server and networking equipmentHeavy-duty floor-standing structure for high load capacityHigh-quality steel construction for durabilityVentilated design for efficient airflow and coolingLockable doors for enhanced securityEasy cable management and equipment accessIdeal for data centers, IT rooms, and enterprise networks
Outdoor Network Server Rack
Approx. Price: Rs 15,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Aluminum |
| RAM Capacity | 32GB |
| Application | IT Servers |
| IP Rating | IP56 |
| Mounting Type | Floor-Mount |
| Features | Waterproof |
| Color | Gray |
We are engaged in offering Outdoor Network Server Rack to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.