Floor Standing Rack
We are a leading Manufacturer of 12u floor standing rack, 15u floor standing rack, telecom rack, 42u, 700mm width, 900mm depth, perforated doors, 800kg, high capacity server rack, 42u, 800mm width, 1200mm depth, perforated doors, 1000kg and networking rack, 42u, 600mm width, 800mm depth, glass door, 500kg from Faridabad, India.
Approx. Price: Rs 3,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Rack Height | 12 u |
| Width | 1000mm |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Sunshine Networking |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Installation Type | Floor Standing |
| Depth | 400mm |
We are engaged in offering 12U Floor Standing Rack to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Approx. Price: Rs 2,400 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Rack Height | 15 u |
| Width | 1000mm |
| Material | Mild Steel |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Brand | Sunshine Networking |
| Depth | 400mm |
| Installation Type | Floor Standing |
We are engaged in offering 15U Floor Standing Rack to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Rack Size | 42U |
| Rack Width | 800 mm |
| Rack Depth | 900 mm |
| Door Type | Perforated Front |
| Material | CRCA Steel |
| Load Capacity | 800 kg |
| Rack Color | Grey |
| Cooling Type | Top Fan Panel |
| Side Panels | With Side Panel |
rack 42u compatible with server and networking equipmentHeavy-duty floor-standing structure for high load capacityHigh-quality steel construction for durabilityVentilated design for efficient airflow and coolingLockable doors for enhanced securityEasy cable management and equipment accessIdeal for data centers, IT rooms, and enterprise networks
High Capacity Server Rack, 42U, 800mm Width, 1200mm Depth, Perforated Doors, 1000kg
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Rack Size | 42U |
| Door Type | Perforated Front Rear |
| Material | Aluminium |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Rack Color | Black |
| Cooling Type | Top Fan Panel |
| Side Panels | Lockable Side Panel |
| Rack Width | 800 mm |
| Rack Depth | 1000 mm |
rack 42u compatible with server and networking equipmentHeavy-duty floor-standing structure for high load capacityHigh-quality steel construction for durabilityVentilated design for efficient airflow and coolingLockable doors for enhanced securityEasy cable management and equipment accessIdeal for data centers, IT rooms, and enterprise networks
Networking Rack, 42U, 600mm Width, 800mm Depth, Glass Door, 500kg
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Rack Size | 42U |
| Door Type | Glass Front |
| Material | CRCA Steel |
| Load Capacity | 500 kg |
| Rack Color | Grey |
| Cooling Type | Top Fan Panel |
| Side Panels | Lockable Side Panel |
| Rack Width | 600 mm |
| Rack Depth | 800 mm |
rack 42u compatible with server and networking equipmentHeavy-duty floor-standing structure for high load capacityHigh-quality steel construction for durabilityVentilated design for efficient airflow and coolingLockable doors for enhanced securityEasy cable management and equipment accessIdeal for data centers, IT rooms, and enterprise networks